Dlaczego głębokość bieżnika ma większe znaczenie, gdy pada deszcz

opony zimowe

Opony są tak dobre, jak ich ogólny stan i głębokość bieżnika. Bieżnik na oponach to miejsce, w którym dzieje się cała magia. W tym miejscu nadeszły lata testów i rozwoju. Istnieje wiele prac rozwojowych nad optymalną mieszanką gumową i konstrukcją osnowy, ale konstrukcja bieżnika nadaje oponom ich właściwości podczas jazdy pod względem przyczepności i kontroli.

Kupując nowe opony, masz w zależności od opon, opony zimowe będą miały głębokość 9-10 mm, a opony letnie 7-8 mm. Gdy osiągniesz 4 mm zaczniesz tracić niektóre kluczowe właściwości i powinieneś zmienić opony na nowy komplet. Bezpieczeństwo podczas jazdy jest skorelowane z przyczepnością, którą będziesz miał, dzięki czemu możesz mieć krótką drogę hamowania, aby uniknąć wypadków, będziesz mieć doskonałą przyczepność na suchym i mokrym asfalcie, dzięki czemu będziesz w stanie utrzymać się na drodze podczas pokonywania zakrętów. Przy złej przyczepności możesz łatwo stracić kontrolę i zacząć wpadać w poślizg.

Również głębokość bieżnika ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia aquaplaningu, ponieważ im większą głębokość mają opony, tym więcej wody może zmagazynować w bieżniku, ponieważ opona pozostaje w kontakcie z nawierzchnią drogi. Im mniejsza głębokość bieżnika, tym większym wyzwaniem jest odpychanie wody na boki przez bieżnik, aby uniknąć utraty kontaktu. Dlatego głębokość bieżnika jest tak ważna, ponieważ ryzyko aquaplaningu jest bezpośrednio skorelowane z zmniejszającą się głębokością bieżnika.

Więc jeśli masz małą głębokość bieżnika na oponach letnich, warto kupić nowy zestaw już teraz, ponieważ nadchodzi jesień, aby być przygotowanym na trudne warunki pogodowe, które nadejdą jesienią. Załóżmy, że próbujesz jeździć jesienią na zużytych oponach, zwiększa się ryzyko wypadku. Będziesz mieć dłuższą drogę hamowania podczas deszczowej pogody i zwiększoną szansę na aquaplaning. Inwestując już teraz w nowy komplet opon, oboje będziecie bezpieczniejszą jazdą jesienią, a w przyszłym roku możecie rozpocząć z nowym kompletem opon. Czekanie z zakupem nowych opon na zmianę na zimowe, a następnie kupowanie nowych opon w przyszłym roku nie jest mądrą decyzją.

Jeśli masz opony premium, głębokość bieżnika powinna trwać dłużej, ponieważ mają one zwykle niższy opór toczenia, dzięki czemu ich zużycie jest mniejsze. Ma również wpływ na zużycie paliwa przez Twój pojazd. W podobny sposób wpływ będzie miało ciśnienie w oponach. Jeśli masz niskie ciśnienie w oponach, zwiększy się również opór toczenia. Zmniejsza się również wydajność, a zwiększa się zużycie paliwa. Ponieważ stosunkowo łatwo jest sprawdzić ciśnienie w oponach podczas postoju na paliwo i zobaczyć, jak ważne jest prawidłowe ciśnienie, możesz teraz częściej sprawdzać ciśnienie w oponach.

Więcej informacji na temat dobrej przyczepności na mokrej nawierzchni można znaleźć na stronie: https://www.nokiantyres.pl/

Scroll to Top